Fiat 500e

ELEGANTÝ A ŠTÝLOVÝ NA PRVÝ POHĽAD, ÚSPORNÝ A TICHÝ POD KAPOTOU

Exteriér sa nesie v retro duchu, interiér je prehliadkou futuristických prvkov. Na prvý pohľad malé, no vo vnútri prekvapujúco priestranné s množstvom odkladacích priestorov. Navonok auto ako každé iné, lenže keď si doňho sadnete, je tak… Zábavné. A tiché. Prečo?

LEBO JE ELEKTRICKÉ!

Čo si už len človek môže myslieť o šéfovi automobilky, ktorý odhovára od kúpy jeho áut? Šéf Fiatu Sergio Marchionne odporučil potenciálnym záujemcom o kúpu Fiatu 500e, aby si to rozmysleli a pokiaľ možno – aby ho ani nekupovali. „Pretože zakaždým, keď jedno takéto vozidlo predám, stojí ma to štrnásť tisíc dolárov.“

Našťastie pre Marchionneho nie je všetkým dňom koniec. Elektrický model Fiatu 500 musí predávat len v USA a aj to zďaleka nie v každom z 50 štátov. Zákony na ochranu životného prostredia mu to nariaďujú v Californii a Oregone. Ak by Fiat nemal v ponuke aj elektrické auta, nemohol by na tamojšom území predávať ani tie konvenčné.

Fiat 500e je poháňaný elektromotorom s výkonom 111 k (83 kW). Jeho dojazd činí 140 km a na 240V zásuvke sa Vám dobije za 4 hodiny. Je vybavený 24kWh kvapalinou chladenou Li-ion batériou skladajúcou sa z 97 článkov.

VŠETKO PREHĽADNE NA JEDNOM MIESTE

Za volantom sa nachádza 7″ TFT LCD displej, ktorý veľmi jednoduchou a vkusnou grafikou zobrazuje stav všetkých funkcií vozidla, vrátane úrovne nabitia batérie a celkového dojazdu.

Po zapojení vozidla do zásuvky sa na palubnej doske rozsvieti LED indikátor dobíjania ukazujúci úroveň nabitia batérie. Je dobre viditeľný aj z väčšej vzdialenosti cez čelné sklo. Úroveň nabitia auta si tak pohodlne skontrolujete bez toho aby ste museli nastúpiť.

FAREBNÉ AKCENTY TALIANSKEHO DIZAJNU

Fiat 500E sa vyrába v šiestich základných farebných prevedeniach:

Elektrická oranžová (Electric Orange Pearl Tri-Coat), Modrá (Retro Light Blue), Biela (Pearl White Tri-Coat), Strieborná (Billet Argento), Sivá (Granite Crystal), Čierna (Straight Black),

Užívateľská recenzia bez kompromisov Fiat 500e

Na Fiate 500e sme spravili počas dvoch rokov viac ako 70000km. Absolvovali sme cestu z BA do MI, či MI – Liptovský Mikuláč alebo najdlhšiu cestu MI – Česká republika tesne za hranicami Žlinského kraja. Samozrejme nebavme sa o čase nakoľko spomienky na nabíjačky a čakanie na nabíjanie je skľučujúce. 🙂 Auto disponuje len nabíjaním striedavým prúdom o sile 6,6 kW, čiže z 0 na 100% to trvá 3:30 hod. Pozor, ale potrebujete vlastný kábel starší Typ 1 alebo na staniciach s káblom potrebujete redukciu s Typu 2 na Typ 1. Dojazd maximálne 180 km v super podmienkach. Nám sa podarilo maximálne 200 km, ale to bola výnimka, ktorá sa už viackrát nezopakovala. Reálny dojazd v lete je na úrovni 150 km a v zime na úrovni 100 km. Maximálka je 140 km/h. Pri jazde mimo mesta po okreskách vo vyšších rýchlostiach ako je povolená rýchlosť sme dosahovali ledva 65 km dojazdu. Jazdým štýlom, ktorým jazdíme to v lete bolo cca 120 až 140 km dojazdu.

Na auto sme obuly celoročné pneumatiky, ale ten krútiaci moment nevie udržať ani elektronika a predné gumy sme menili každý polrok. Hlavne pri mokrej vozovke je veľmi ťažke vyštartovať z miesta napríklad na kruhovom objazde. Naopak v zime sa auto veľmi dobre rozbieha aj na snehu nakoľko je váha vďaka batériám veľmi dobre rozložená.

Tento elektromobil sa vyznačuje vysokým komfortom spracovania materiálov. Vynikajúce sedačky zabezpečujú vysoký komfort sedenia. Kúrenie aj klíma fungujú od zapnutia auta prakticky okamžite. Teplo v aute máte do 1 minúty od zapnutia auta. Auto má priestor pre 4 ľudí a malý kufor, predsa je to len mestké auto. Auto disponuje aj strešným oknom/šíberom s dvoma polohami otvorenia, ale v tomto prípade je znížená strecah cca o 5 cm, čo vyšším osobám môže robiť problém. Volant má kožené spracovanie, veľmi dobre padne do ruky. Prevodovka je tlačítková, vďaka čomu je veľmi dobre ovládateľná. Auto má externú nabíjačku, ktorá sa v prípade potreby vkladá do palubnej dosky. Navigácie je TomTom a je z nej možné ovládať aj mobilný telefón, predovšetkým telefonovanie.

Keďže toto auto je dovoz z USA je trošičku iné napr. treba si zvyknúť na spätné zrkadla, ale celkovo je toto auto veľmi dobre do mestkej prevádzky ako druhé auto do rodiny. Cena 1,50 € na 100 km je lacné jazdenie. Cena auta sa pohybuje od cca 10000€ po cca 15000€ v závislosti od roku výroby a nabehaných kilometrov. Tieto autá sú dostupné na stránke www.elektrickeauta.com. Ak máte nejaké otázky pošlite nám svoje dotazy alebo zavolajte.


Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *